Zahraniční projekty - zprávy

Tančili jsme na kraj světa / léto 2016

V roce 2016 Taneční studio Light uskutečnilo řadu zahraničních projektů (USA, Čína, Japonsko, Francie, Slovensko) - více o nich zde:

zpráva o letních cestách

Roztočíme Paříž

Na přelomu října a listopadu 2015 uskutečníme umělecký pobyt v Paříži.

Taneční studio Light reprezentovalo českou kulturu v Paříži tanečně divadelním představením „Roztočíme Paříž“.
Projekt byl realizován s podporou Hlavního města Praha.

zpráva z akce

Rozsvítíme Ameriku / Taneční studio Light
7. – 24. srpna 2015 se vydalo 21 tanečníků na dalekou cestu s cílem „Rozsvítit Ameriku“.

Obsahem projektu bylo úspěšné turné okolo jezera Michigan, během kterého tanečníci ve státech Illinois, Wisconsin, Michigan a Indiana uskutečnili šest představení s názvem „Rozsvítíme Ameriku“ a také uvedli dokumentární inscenaci „JOLA“

Projekt se uskutečnil s podporou ZUŠ Na Popelce v Praze 5
Rozsvítíme Ameriku / Taneční soubor Blue Lake / USA /
23.-27.6.2015 proběhla v Praze 1.část mezinárodního výměnného programu, který byl iniciován v roce 2014 s BLue Lake Fine Arts Camp v USA.

Hodně malá čarodějnice pro děti v Žilině na Slovensku

Taneční studio Light v září 2014 reprezentovalo na Slovensku jedinečnou formu profesionálního interaktivního komunitního divadla, během kterého přední pražští tanečníci a herci nabídli zahraničním divákům profesionální taneční divadlo určené rodinám s dětmi. Nadstavbou představení byl osobní zážitek diváků z živé spolupráce s profesionálními umělci, která plánovitě prolíná každé představení.

zpráva z akce

 

 Cesta za Hlasy země do Provence

V srpnu 2014 vyrazila na dlouhou cestu do Provence a do Meschers ve Francii velmi netradiční skupina bezmála čtyřiceti pěti poutníků od 7 do 75 let. Cesta za Hlasy země se zdařila nad očekávání krásně. Víme už, že s našimi babičkami se můžeme směle vydat třeba na kraj světa. Soubor TSL reprezentoval ve Francii insecnace Hlasy země a Trpaslík byl lesa král, jednotlivá taneční a hudební vystoupení a vedl umělecké ateliéry pro účastníky festivalu.

zpráva z akce zde

sms zprávy z průběhu cesty

 Projekt umělecké spolupráce a reprezentace v Paříž

Organizátoři umělecké přehlídky dětských a mládežnických divadelních souborů v Paříži byli velmi spokojeni s loňskou realizací dílen a představení tanečního souboru ze ZUŠ Na Popelce - a opět pozvali mladé tanečníky k návazné spolupráci.
Vedení workshopů a prezentace osobitých představení Lenky Tretiagové jsou výjimečné nejen v ČR, ale i v mnoha dalších zemích Evropy.
Členové tanečního souboru Lenky Tretiagové jsou žáky Základní umělecké školy Na Popelce v Praze 5.

zpráva z akce zde

 

 

 

 

 

 Tátové a mámy nebyli tam s námi

Tanečně divadelní projekt zahraniční reprezentace a spolupráce ve Francii v srpnu 2013

Cestování přes hory a doly bez rodičů sebou neslo nejen vytouženou samostatnost, ale také pocit osobní zodpovědnosti za sebe a za druhé.
A tak 30 dětí a studentů přivezlo strasti a radosti dětství sbalené do vtipného muzikálu o malém Mikulášovi do země, kde se příběh narodil z fantazie spisovatele Goscinnyho. Děti a dospívající studenti všechny rady a poučení, které jim tátové a mámy dali sebou na cestu, s láskou a povděkem rozdávali všem laskavým divákům
svého představení „Tátové a mámy musí tu být s námi“ za doprovodu vtipné hudby skupiny Hm … a v okouzlující scenérii jižní Francie.

Zpráva z akce zde

Hodně malá čarodějnice na festivalu KioSK v Žilině / Slovensko

V červenci 2013 čarovali ve slovenské Žilině, na samém závěru festivalu KioSK,
profesionální umělci, studenti a děti z Prahy. Přivezli divákům na Slovensko
představení Hodně malá čarodějnice.
Protože ti nejmladší už nepamatují Slovensko jako
„svojí zem“, snažili jsme se, aby ho v rámci svého pobytu co nejvíce poznali.
A tak se pro tvůrčí skupinu, zaměřenou na dětské interaktivní komunitní divadlo, splnila všechna očekávání správného divadelního léta uprostřed horkých prázdnin.

Zpráva z akce

 

Z Prahy do Pantin, z Pantin do Prahy - společně na scéně

umělecká spolupráce se školou Collège privé sous contrat Saint Joseph Pantin v Paříži

V červnu 2013 se patnáct dětí Tanečního studia Light zúčastnilo projektu umělecké spolupráce se školou Collège privé sous contrat Saint Joseph Pantin v Paříži. Kromě workshopů taneční a dramatické výchovy soubor z Prahy přivezl do Paříže tanečně hudební pásmo BuJARO. Projekt se uskutečnil s podporou ZUŠ Na Popelce v Praze 5, MČ Praha 5, Conseil Générale a BNP Paribas.

Zpráva z akce

 

 

 

Z festivalu na festival /aneb/ „jak se dělá spektákl“   /Meschers - Francie/

Šestnáctý zahraniční projekt Tanečního studia Light v srpnu 2012

Francie 2012 TSLDěti, studenti a lektoři Tanečního studia Light vycestovali v srpnu 2012 na „Kulturní evropský týden“,  do francouzského Charente Maritime v Meschers. Hlavním cílem projektu byla reprezentace české kultury v zahraničí – a to nejen formou představení tanců a inscenací Tanečního studia Light, ale také praktických ukázek procesu, který k docílení vysoké umělecké kvality dětských vystoupení vede. Projekt se uskutečnil ve spolupráci s Dětským studiem o.s. a s finanční podporou Associace Espace des Possibles.

zpráva z akce

Na cestě do HIS MAJESTY´S THEATRE

Taneční studio Light na cestě do Divadla Jeho Veličenstva v Aberdeenu /Skotsko/

hromadná fotka v divadle jeho veličenstvaCílem projektu bylo reprezentovat Českou republiku na světové prestižní přehlídce mladého umění s názvem Mezinárodní festival mladých v Aberdeenu 2012 (Aberdeen International Youth Festival 2012). Realizační tým  této akce si představení Tanečního studia Light, která byla v uplynulém roce nominována na národní české přehlídky tance a divadla, vybral z mnoha nabídek souborů z celého světa.  Festival nabízel též možnost spolupracovat s uměleckými soubory z jiných zemí a realizovat s nimi společná představení, čehož jsme v plné míře využili.

zpráva z akce

 

Po stopách Krabata - Německo - Lužice - srpen 2011

Krabat v LužiciPo stopách Krabata - projekt uskutečněná v srpnu 2011 proběhl se zahraniční spoluprácí dětí Tanečního studia Light s dětmi v lužicko srbské škole v Crotwitz.  Představení Krabata TSL uvedlo ve skanzenu Erlichthof, v Crotwitz a u Krabatova kamene v rámci mezinárodního sympozia. Projekt podpořili - Fond budoucnosti, MHMP, MČ Praha 5 a ZUŠ Na Popelce v Praze 5. Moc díky.

 

Za krajany do Chorvatska - červen 2011

Daruvar 2011V průběhu několikadenní spolupráce vznikly dvě společné choreografie, inspirované českými lidovými tanci. Krajanské děti z Chorvatska spolu s dětmi z Prahy představily své nové společné tance na festivalu Naše jaro v Kaptolu 11. června 2011.
Součástí cesty do Chorvatska byla i taneční vystoupení dětí z Prahy v Bašce, v Punatu a v Daruvaru. Děti reprezentovaly českou kulturu v Chorvatsku v rámci lázeňských kulturních událostí na promenádách vybraných městeček.
Workshopy pro krajany se uskutečnily s podorou Nipos ARTAMA a cesta byla dotována za sponzorských darů rodičů účinkujících dětí a dotace MHMP.

zpráva z akce

Advent v Bavorsku - podzim 2011

schonsee2.jpg (originál)V adventním období 2010 Taneční studio Light realizovalo projekt taneční
spolupráce s dětmi ze Schonsee v Bavorsku. Projekt vyvrcholil představením
"Vánoční zastavení" na Adventu v lese, konaném v pohraničí Bavorska 4. 12.
2010.

 Zpráva z akce

 

 

 

Mluvit pohybem - projekt "Bez hranic" - Anglie, srpen 2011

Taneční studio Light přijalo v srpnu 2010 účast na otevřeném festivalu South East of England - jehož cílem bylo oslovení diváků napříč věkem a komunitami.

Projekt se uskutečnil díky podpoře MHMP a ZUŠ Na Popelce v Praze 5.


Zpráva z akce 

Cesta ke kořenům českých tradic v Chorvatsku 

Projekt byl zaměřen na spolupráci s českými krajany v české škole v Daruvaru.
Taneční studio Light reprezentovalo svoji taneční a divadelní činnost na krajanském festivalu Naše jaro v Kaptolu a na festivalu v Grožnjanu.

Projekt se uskutečnil díky finanční podpoře MK ČR.

Zpráva z akce 

Cesta do Paříže

V dubnu 2010 se děti Tanečního studia Light vypravily do Francie. Cílem projektu bylo pznání kultury a historie země, ze které pocházejí autoři literárních předloh, jimiž se tvorba Tanečního studia Light v uplynulém roce inspirovala.


Projekt se uskutečnil díky podpoře rodičů dětí - jako odměna za vytrvalou spolupráci dětských interpretů s profesionálními umělci v divadle Ponec.

Zpráva z akce
 

 
Hlasy země Eibenthal 2009 / Rumunsko

hlasy zeme3.jpg (originál)Přesně po roce se vracíme do Eibenthalské školy v rumunském Banátu. Během další čtrnáctidenní spolupráce vzniklo taneční divadlo nazvané Hlasy země, které bylo inspirováno stejnojmenným románem Jeana Giona.

Hrdiny Gionových knih nejsou ani tak lidé, jako spíše příroda - země, řeka, hory.

Představení mělo premiéru 6.března 2009 v Eibenthalu a hrály v něm děti z eibenthalské školy, ze školy na Baia Noua a z Dětského studia a Tanečního studia Light v Praze.


Současně vznikal i umělecký film Viléma Šraila, dokumentující celý projekt.
Realizace návazného projektu, jehož cílem bylo obohacení výuky a vzdělání krajanských dětí v rumunském Banátu, vyvrcholila opět účastí banátských dětí na Mezinárodním festivalu TANEC PRAHA 2009, kde spolu s dětmi a studenty z Prahy představily novou inscenaci pražskému publiku.

Projekt by se nemohl uskutečnit bez finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR, Tanečního studia Light, Tance Praha o.s. a Českého centra v Praze.

Zpráva z akce

Rička a Eibenthal v Praze 2

ricka_eibental_praha2.jpg (originál)V květnu 2009 se nám podařilo zprostředkovat setkání dětí ze školy v horách Banátu v Rumunsku a ze školy na polonině Boržava v Podkarpatské Rusi s mnoha dětmi z Prahy na festivalu Tanec dětem, konaním v rámci TANCE PRAHA 2009 v divadle Ponec. Společnou řečí všech dětí se stal tanec.

Projekt se uskutečnil díky pozvání a podpoře Tance Praha a finanční podporou MZV ČR, NIPOS ARTAMA MK ČR, ZUŠ Na Popelce v Praze 5, Nadaci Člověk v tísni, Českému centru Praha, rodin Knappových a mnoha rodičům dětí Tanečního studia Light a Dětského studia o.s.

Zpráva z akce

Balkánské mozaiky: Banát a Makedonie 2009

balkan09.jpg (originál)V srpnu 2009 Taneční studio Light reprízovalo taneční divadlo Hlasy země na krajanském festivalu ve Svaté Heleně v Rumunsku a na následné cestě Balkánskými horami i městy tančilo mozaiky svých nejúspěšnějších tanců.

 

Cesta se uskutečnila díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a  Ministerstva kultury ČR.

Zpráva z akce
Mapa putování

 

Kdy víly přestávají čarovat I. Eibenthal 2008 / Rumusnko

Na přelomu února a března 2008 vyjel tým lektorů Tanečního studia Light do krajanské české vesnice v Rumunsku.
Cílem jejich cesty bylo zpracovat krásný příběh, motivovaný povídkou Zdeňka Šmída, do podoby tančně - divadelní
inscenace s místními dětmi. Překrásných 14 dní vyvrcholilo skvělým a nečekaným úspěchem - představením
"Kdy víly přestávají čarovat".

Projekt Tanečního studia Light se uskutečnil za podpory Českého centra v Bukurešti, Tance Praha, Sdružení S, Člověka v tísni a Českého centra Praha.


Zpráva z akce


Kdy víly přestávají čarovat II. Praha 2008

vily_2008_foto.jpg (originál)Na přelomu května a června se díky úsilí mnoha lidí splnil jeden z největších snů tvůrců a interpretů inscenace "Kdy víly přestávají čarovat". Děti z horské vesnice Eibenthal v Rumunsku navštívili Čechy - zemi, ze které pocházejí předci většiny z nich. Projekt o lidské pokoře, dojetí a radosti.

Projekt se uksutečnil díky podpoře Rumunského kulrutního institutu, Sdružení S o.s., Člověka v tísni, Českých center, Tance Praha, ZUŠ Na Popeůce v Praze 5 a rodičů dětí Tanečního studia Light a Dětského studia o.s.

Zpráva z akce


Milá sedmi loupežníků Rička 2008 / Ukrajina

V srpnu 2008 Taneční studio Light uskutečnilo jedinečnou spolupráci svých dětí a studentů s dětmi v horské vesničce Rička nedaleko Koločavy v Podkarpatské Rusi. Společně se všem podařilo vytvořit dynamické taneční představení motivované básní Viktora Dyka "Milá sedmi loupežníků". Představení se reprízovalo nejen na Ukrajině, ale i v Praze na festivalu TANEC PRAHA 2009. Přechod poloniny Boržava a další zkušenosti našich dětí a studentů s životem lidí na Ukrajině patřily k celkové náplni projektu.

Projekt finančně podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Magistrát hlavního města Praha a NIPOS - ARTAMA.

Zpráva z akce

Když víly nepřestávají čarovat Rumunsko 2008

herkulovy_lazne08.jpg (originál)Cesta Tanečního studia Light začínala zastavením v unikátních starobylých lázních v srdci krásné rumunské přírody.

Přivítání s přáteli z Eibenthalu po třech měsících odloučení i následné zkoušení ve spěchu a shonu festivalové horečky nakonec vyvrcholilo dobrým představením eibenthálských na festivalu v divadle na kolonádě lázní.

Víly v Eibenthalu nepřestávají čarovat - proto se tam vracíme.

Čarokrásný čas plný všudypřítomné laskavosti se zde udržel navzdory nepřízni osudu a existenčním překážkám přežití. Proto každé přivítání s místními krajany je svátkem, každá pohostinnost neopakovatelně vlídným zážitkem a přátelství s místními dětmi a jejich rodiči přerůstají nad obvyklá setkání.

Sedmá repríza čarovné inscenace, konané opět v Eibenthalu byla dernierou.

Na všechny čeká něco nového.

Projekt se uskutečnil s finanční podporou Tanečního studia Light.

Zpráva z akce

Návrat na východ Banát 2007 / Rumunsko

navrat_na_vychod.jpg (originál)V srpnu 2007 se Taneční studio Light navrátilo do rumunského Banátu na festival krajanské kultury, tentokrát konaný ve Svaté Heleně. Spolu se vzpomínkou na uplynulá setkání s kajany tanečníci místním dětem přivezli pohádkové představení a dospívajícím divákům studentskou taneční inscenaci. Změny, které jsme v Banátu za uplynulé dva roky viděli, nás povzbudili k realizaci následného projektu, zaměřeného na spolupráci s místními dětmi a pomoc českým učitelům působících v rumunských školách.

Projekt se uskutečnil díky podpoře MZV a MK ČR.

Zpráva z akce

 

Cesta na sever: Norsko 2006

cesta na sever.jpg (originál)V druhé polovině srpna 2006 se vydalo Tanečního studio Light na 18denní cestu Norskem. S sebou si děti vedle spacáků, stanů, karimatek a jídla vezly také kostýmy a představení Ronja, dcera loupežníka podle stejnojmenné knížky Astrid Lindgrenové. Cílem téhle cesty na sever bylo zahrát severský příběh tanečními a divadelními prostředky norskému publiku a českým krajanům žijícím v Norsku. Dalším cílem bylo seznámit se s norským školstvím, o kterém jsme se dozvěděli, že využívá tanec, divadlo a hudbu jako prostředky všeobecného vzdělávání. A v neposlední řadě jsme chtěli poznat norskou přírodu a tamější přístup k její ochraně.

Projekt se uskutečnil s finanční podporou MK ČR a MZV ČR.

Zpráva z akce Výroční zpráva 2006

 
Taneční studio Light v roce 2005: Banát - Rumunsko

banat_2005_2.jpg (originál)banat_2005_3.jpg (originál)

V roce 2005 jsme poprvé vyjeli do hor rumunského Banátu na dobrodružnou pouť s představením Francínek a Evelínka, určeným českým krajanům.

Pobyt mezi krajany nám umožnil provnat naše dosavadní představy o tradičních lidových zvycích s realitou světa, kde se "zastavil čas". První cesta Banátem odstartovala naší budoucí dlouhodobou spolupráci s unikátní komunitou lidí v dalekých horách.

Projekt se uskutečnil díky podpoře MHMP, MČ Praha 5, Zdeny Látalové a díky Českému centru v Bukurešti.

Výroční zpráva

Bavorsko 2004

bavorsko_final.JPG (originál)V roce 2004 je pozvána tanečně - divadelní inscenace Hra na Marii na několik představení a festivalů - včetně zahraniční návštěvy Bavorska. Tady se také Taneční studio Light poprvé pokusilo o interaktivní program pro dětí z místní školy.

Zpráva z akce

 

 

Cesta ke kořenům českých tradic v Chorvatsku

Projekt byl zaměřen na spolupráci s českými krajany v české škole v Daruvaru.
Taneční studio Light reprezentovalo svoji taneční a divadelní činnost na krajanském festivalu Naše jaro v Kaptolu a na festivalu v Grožnjanu.
Projekt se uskutečnil díky finanční podpoře MK ČR.

        

   

Skotsko 2017

ab06.jpg

AKTUALITY

*

PŘIJATÍ ČLENOVÉ TS LIGHT

na šk. rok 2017/18 ZDE

*

27. 9. 19:00

divadlo E-Werk v Eschwege, Německo

Krabat

*

15. 10. 16:00 Studio Alta 

JOLA MANGPO

*

16. 10. 9:00 + 10:30

Studio Alta

 JOLA MANGPO

*

17. 10. 9:00 + 10:30

Studio Alta

Hodně malá čarodějnice

*

O prázdninách jsme úspěšně hráli a tančili v USA

16. 8. Bohemian Hall, Astoria, New York, 20. 8. Unionville, 24. 8. Linden, 27. 8. Oxford ve státech Michigan a Indiana

*

10. 8. jsme hráli

Děti lví srdce

v Jiráskově Hronově

recenze zde

*

Měli jsme ohromný úspěch ve Skotsku

ABERDEEN INTERNATIONAL YOUTH FESTIVAL

2. 8. 19:30 Divadlo Sebou Dalrymple Hall, Fraserburgh, Skotsko

3. 8. 19:00 JOLA MANGPO The Lemon Tree Theatre, Aberdeen, Skotsko

4. 8. 22:00 Divadlo Sebou Hillhead Student Village, Aberdeen, Skotsko

5. 8. 14:30 + 19:30 Divadlo Sebou HIS MAJESTY´S THEATRE, Aberdeen, Skotsko

*

S úctou jsme se zúčastnili festivalu Menteatrál,

29. 7. jsme v kostele

Marie Nanebevzaté

zahráli Děti lví srdce

*

V červenci jsme se vrátili ze střechy světa. Odzer se během putování setkal se všemi svými sourozenci, rozesetými po indickém Himálaji, a především s rodiči. Děkujeme Vám všem za podporu!

V Zanskaru jsme uvedli představení:

2. 7. JOLA na festivalu Karsha Gustor v klášteru Karsha

4. 7. lidové tance ve vesnici Ičar

10. 7. JOLA v Kargyaku

12. 7. tančení spolu s dětmi z Kargyaku před posvátnou horou Gomporančen!

*

Co o nás napsali na Dětské scéně 2017

Střípky z putování Pitrýska ve Svitavách zahrál Vítek Gajdoš se svými kamarády!

video zde

*

JOLA MANGPO v ČT

*

Facebook: Taneční studio Light

*